Sport idag
Allsvenskan Herrar
15:00 Östersund - AIK 0  - 3 Fakta
15:00 Djurgården - Halmstad 2  - 1 Fakta
17:30 Sirius - Norrköping 0  - 1 Fakta
17:30 Göteborg - Häcken 1  - 1 Fakta
 
Superettan Herrar
15:00 Brommapojkarna - Värnamo 2  - 1 Fakta
15:00 Helsingborg - Gais 1  - 0 Fakta
17:00 Norrby - Dalkurd 0  - 3 Fakta
17:00 Falkenberg - Åtvidaberg 2  - 0 Fakta
 
Division 2 Norra Svealand Herrar
16:00 Håbo - Syr Kerburan 4  - 0 Fakta
16:30 Gute - Karlslund 1  - 0 Fakta
17:00 IFK Lidingö - Eskilstuna City 3  - 1 Fakta
 
Division 3 Östra Svealand Herrar
14:00 IFK Uppsala - Märsta 1  - 1 Fakta
 
Division 4 Uppland Herrar
14:00 Procyon - Rimbo 0  - 0 Fakta
18:00 Fanna - Tärnsjö
 
Division 5 Uppland Södra Herrar
16:00 Unik - Danmark 6  - 2 Fakta
16:00 Elvan - Södra Trögd 1  - 1 Fakta
18:00 Rådmansö - Håbo 2
18:00 Trikadien - Enköpings IS
18:00 Brottby - Rosersberg
 
Division 6 Uppland Norra Herrar
13:00 Film - Vattholma 2 1  - 0 Fakta
13:00 Månkarbo 2 - Harbo 3  - 1 Fakta
13:00 Österlövsta - Rex 4  - 3 Fakta
16:00 Gräsö Norrsked - Iron 2  - 0 Fakta
16:00 Harg/Östhamm 2 - Ullfors 3  - 0 Fakta
 
Division 6 Uppland Södra Herrar
14:00 Härnevi - Bålsta Sanering
15:00 Sunnersta 2 - Vass/LLBK 3  - 2 Fakta
16:15 Vaksala 2 - Sigtuna Uppskj.
18:00 Apollon - VP Uppsala 2
 
Division 7 Uppland Norra Herrar
11:00 Iron 2 - Tierp 2 0  - 14
14:00 Storvreta - Gimo 2 1  - 1
17:00 Karlholm - Almo 1  - 1
17:00 Fjärdhundra - Tobo/Örbyhus
 
Division 7 Uppland Östra Herrar
16:00 Wigör - Hallsta 2 3  - 0 WO
 
Division 7 Uppland Södra Herrar
15:00 Fanna 2 - Flogsta 8  - 4
15:30 Fortitudo - UppsalaKurd 2
16:00 Nordia - Åsunda
16:00 Lagunda - Knivsta 2 2  - 3
17:00 Hagby - Vesta 2 1  - 0
 
Division 8 Uppland Norra Herrar
15:00 Tensta - Ferro 4  - 3
 
Division 8 Uppland Östra Herrar
14:00 Almunge - Kåre 2 0  - 4
 
Division 8 Uppland Västra Herrar
16:00 Ärentuna - Kraftleden 4  - 2
18:00 Järl Vittinge - Skuttunge 2 2  - 1
 
U 19 Div 1 Svealand Herrar
15:00 Tyresö FF - Syrianska 1  - 3
 
U 17 Allsvenskan Norra Herrar
11:40 Sirius - IFK Lidingö 1  - 1
13:00 GIF Sundsvall - Hammarby 0  - 3
13:30 Djursholm - Täby FK
15:00 Älvsjö AIK - AIK 1  - 6
 
U 17 Div 1 Svealand Herrar
12:00 Bele Barkarby - Dalkurd
13:00 Håbo - Sollentuna 0  - 4
13:00 Brage - Syrianska 1  - 2
14:00 Boo FF - Gute 2  - 0
16:00 Enskede - Västerås IK 5  - 0
 
Elitettan Damer
13:00 Assi - Östersund 3  - 1 Fakta
13:45 Umeå - AIK 1  - 1 Fakta
 
Division 2 Mellersta Svealand Damer
12:00 IFK Västerås - FC Djursholm 2  - 1 Fakta
14:00 Tierp - Norrby 2  - 2 Fakta
 
Division 3 Uppland Damer
14:00 Vaksala - Rimbo 2 3  - 1 Fakta
14:00 Danmark - Knivsta 6  - 1 Fakta
15:00 Upsala IF - Månkarbo 1  - 4 Fakta
16:00 Gamla Upsala 2 - Rosersberg 1  - 0 Fakta
 
Division 4 Uppland Damer
11:00 Fanna 2 - Söderfors 0  - 6
15:00 Gimo 2 - Uppl-Ekeby 1  - 4
18:00 Skuttunge - Österlövsta
 
Division 5 Uppland Norra Damer
16:00 Film - Ullfors 0  - 0
17:00 Häverödal - Olands FF
18:00 Iron - Östhammar
 
Division 5 Uppland Östra Damer
15:00 Brottby - Märsta 0  - 3
16:00 BKV Norrtälje - Wigör 0  - 0
 
Division 5 Uppland Västra Damer
11:00 Sunnersta - Procyon 1  - 4
19:00 Bälinge 2 - Härnevi
 
Svenska Spel F 19 Norra Damer
13:00 AIK - Kvarnsveden 3  - 1
13:30 Uppsala - KIF Örebro 1  - 1
14:00 Eskilstuna Utd - Piteå 5  - 0
15:00 Djurgården - Sundsvall DFF 3  - 0
 
Division 1 Nord Herrar
13:00 Erikslund - Sthlm Exiles 14  - 27
Källa: Everysport Media Group - resultat@everysport.se